Chattarpur, New Delhi, Delhi
GST No. 07APFPR8192C1ZN
Call 07942721713 93% Response Rate
Send Enquiry
| Porosity Type | Filled |
| Size | 96*48 |
| Thickness | 20 mm |
| Color | Red |
| Form | Slab |
| Usage/Application | Cladding |
| Cut Pattern | Vein Cut |
| Surface Finish | Matte |
| Shape | Rectangular |
| Features | Acid Resistant |
View Complete details
Product Brochure
| Thickness | 20 mm |
| Size | 10ft * 6ft |
| Form | Slab |
| colour | Brown |
| Type | Travertine Marble |
| Shape | Rectangular |
Elevate your space with our exquisite 20mm Brown Travertine Marble, a perfect blend of elegance and durability. This stunning natural stone features rich, earthy tones and unique veining, making each piece a one-of-a-kind addition to your home or office. Ideal for flooring, countertops, or accent walls, its robust thickness ensures longevity while providing a luxurious aesthetic. Transform your environment with the timeless beauty of travertine marble, designed to impress and withstand the test of time.
View Complete details
| Thickness | 17mm |
| Usage/Application | Cladding |
| Color | Beige |
| Form | Slab |
| Size | 48 x 96 inches |
| Surface Finish | Polished |
| Shape | Rectangular |
| Features | Acid Resistant, Fire Resistant, Water Resistant, Crack Resistant |
| Deals Within | PAN India |
View Complete details
| Thickness | 20 mm |
| Usage/Application | Cladding |
| Color | Silver |
| Surface Finish | Polished |
| Form | Slab |
| Shape | Rectangular |
| Features | Crack Resistant, Water Resistant, Fire Resistant, Acid Resistant |
View Complete details
| Thickness | 18 mm |
| Surface Finish | Unpolished |
| Usage/Application | Wall Cladding |
| Marble Type | Imported Marble |
| Color | Beige |
| Form | Slab |
View Complete details
| Color | Beige |
| Porosity Type | Filled |
| Size | 120*50 inches |
| Thickness | 20 mm |
| Form | slabs |
| Surface Finish | Sandblasted, Bush Hammered, Tumbled, Leather, Antique, Polished, Brushed, Honed |
| Uses | Wall cladding |
| colour of travertine marble | Beige colour |
| Shape | Rectangular |
View Complete details
| Thickness | 20 mm |
| Size | 114*48 Inch |
| Usage/Application | Walls |
| Color | Titanium Brown |
| Form | Slab |
| Shape | Rectangular |
| Features | Acid Resistant |
View Complete details
| Thickness | 20 mm |
| Form | Slabs |
| colour of the slabs | Yellow Travertine |
| Usage | Cladding |
| Product Type | Travertine Marble |
| Shape | Rectangular |
View Complete details
| Thickness | 20 mm |
| Usage/Application | Cladding |
| Color | Dark Brown |
| Surface Finish | Polished |
| Form | Slab |
| Shape | Rectangular |
| Features | Acid Resistant, Water Resistant, Crack Resistant |
| Deals Within | PAN India |
View Complete details
| Thickness | 18 mm |
| Color | Beige |
| Usage/Application | cladding |
| Marble Type | Imported Marble |
| Surface Finish | Polished |
| Form | Slab |
| Surface Finishing | Polished |
| Features | Crack Resistant |
| Shape | Rectangular |
View Complete details
| Size | 900 x 600 mm |
| Finish | Wall |
| Finishing | Polished |
| Color | Beige |
| Marble Type | Imported Marble |
| Thickness | 17 mm |
| Application Area | Walls |
View Complete details
| Size | 72*60 Inch |
| Usage/Application | Walls |
| Thickness | 20 mm |
| Color | Beige |
| Form | Slab |
| Surface Finish | Matte |
| Shape | Rectangular |
| Features | Fire Resistant, Water Resistant, Crack Resistant, Acid Resistant |
| Deals Within | PAN India |
View Complete details
| Thickness | 20 mm |
| Usage/Application | Flooring |
| Color | Brown(Base) |
| Size | 48 x 96 inches |
| Form | Slab |
| Surface Finish | Polished |
| Shape | Rectangular |
| Features | Acid Resistant |
View Complete details